Contact WRHS Staff


Washburn Rural High School
5900 Southwest 61st Street
Topeka, Kansas 66619
Phone: (785) 339-4100
Fax: (785) 339-4125
Attendance Office
Phone: (785) 339-4150
Fax: (785) 339-4125
Registrar
Phone: (785) 339-4113
Fax: (785) 339-4295

Administration


Tyler Ayers
Assistant Principal (Student Services)
lytsreya|ten.734dsu
Kyle Ellis
Assistant Principal (Alternative Programs)
lyksille|ten.734dsu
Penny Lane
Athletics/Activities Director
nepenal|ten.734dsu
Charlie Nimz
Assistant Principal (H-O)
ahczmin|ten.734dsu
Ed Raines
Principal
wdeeniar|ten.734dsu
Kyle Reed
Associate Principal (A-G)
lykdeer|ten.734dsu
Kelly Younger
Assistant Principal (P-Z and IB)
lekgnuoy|ten.734dsu

Office Staff


Tamara Beyer
Attendance Secretary
matreyeb|ten.734dsu
Sharon Dodge
Subfinder Secretary
ahsegdod|ten.734dsu
Jennifer Hosie
Alternative Programs Secretary
nejeisoh|ten.734dsu
Andi Icenhour
West Office Secretary
dnahneci|ten.734dsu
Susan Kaspar
Head Secretary
susapsak|ten.734dsu
Patty Kleinschmidt
Registrar
tapnielk|ten.734dsu
Bre Lillo
Receptionist
erbollil|ten.734dsu
Sheryl Long
Bookkeeper
ehsgnol|ten.734dsu
Samantha Morrison
Attendance Secretary
masirrom|ten.734dsu
Ann Rausch
Security Secretary
nnacsuar|ten.734dsu
Kim Turner
Athletics/Activities Secretary
mikenrut|ten.734dsu

Counseling Office


Stephanie Berkhalter
Counselor (K-O)
etshkreb|ten.734dsu
Michelle Caporusso
Counselor (P-T)
cimropac|ten.734dsu
Cynthia Coufal
Counselor (SPED)
nycafuoc|ten.734dsu
Leslie Fischer
Counselor (A-D, Exchange Students)
selhcsif|ten.734dsu
Marcie Frederickson
Counselor (Department Chair, U-Z, IB, Gifted)
1amederf|ten.734dsu
Kelly Rhoades
Social Worker
lekdaohr|ten.734dsu
Matthew Swedlund
Social Worker
tamldews|ten.734dsu
Justin Titzman
Psychologist
sujmztit|ten.734dsu
Keith Wetzel
Counselor (E-J)
iekeztew|ten.734dsu

Health Office


Samantha Conley
School Nurse
maselnoc|ten.734dsu
Sue Olliso
Health Clerk
mlesillo|ten.734dsu

Agriculture


Jerry Vandervort
Agriculture
rejednav|ten.734dsu

Art


Gina Baer-Witt
Art
guewreab|ten.734dsu
Luke Drevets
Art
kuleverd|ten.734dsu
Brad LeDuc
Art
arbcudel|ten.734dsu
Athena Schumacher-Sutton
Art
htamuhcs|ten.734dsu
Theresa Shetler-Logan
Art
ehtltehs|ten.734dsu

Business


Teresa Golden
Business
retedlog|ten.734dsu
Jay Mastin
Business
yajitsam|ten.734dsu
Brian McFall
Business
irblafcm|ten.734dsu
Kathryn Reno
Business
takoner|ten.734dsu
Kim Sommers
Business
mikemmos|ten.734dsu
Keaton Vander Hart
Business
aekednav|ten.734dsu

Communications


Christine Aspegren
Reading
rhcgepsa|ten.734dsu
Maeghan Bishop
Theatre/Communications
eamohsib|ten.734dsu
Steve Buhler
Photography Teacher
etselhub|ten.734dsu
Cynthia Burgett
Debate
nicegrub|ten.734dsu
Tommie Cassen
Reading
motessac|ten.734dsu
Sean Duff
Communications
aesffud|ten.734dsu
Tim Ellis
Communications
mitsille|ten.734dsu
Jennifer Luetje
Yearbook
nejjteul|ten.734dsu
Connie McGinnis
Theatre/Communications
nocnigcm|ten.734dsu

Family and Consumer Science (FACS)


Jana Dible
Family & Consumer Science
najelbid|ten.734dsu
Margaret Hoffman
Family & Consumer Science
rammffoh|ten.734dsu

Industrial Technology


Dean Gerlach
Industrial Technology
aedalreg|ten.734dsu
Rick Grose
Industrial Technology
ciresorg|ten.734dsu

Language Arts


Bryan Anderson
Language Arts
yrbredna|ten.734dsu
Courtney Bond
Language Arts
uocdnob|ten.734dsu
Nick Bowling
Language Arts
cinilwob|ten.734dsu
Ayeisha Colligan
Language Arts
eyailloc|ten.734dsu
Melissa Dunn
Language Arts
lemnnud|ten.734dsu
Sara Freeman
Language Arts
rasmeerf|ten.734dsu
Scott Harvey
Language Arts
irbevrah|ten.734dsu
Heidi Howard
Language Arts
iehrawoh|ten.734dsu
Jessica Isaacson
Language Arts
sejcaasi|ten.734dsu
Andrea Marquis
Language Arts
dnauqram|ten.734dsu
John Ritchie
Language Arts
hojhctir|ten.734dsu
Natalie Skidmore
Language Arts
tanmdiks|ten.734dsu
Jennifer Tiller
Language Arts
nejellit|ten.734dsu
Laurie Uhler
Language Arts
ualsibeh|ten.734dsu

Mathematics


Marci Alstatt
Mathematics
ramatsla|ten.734dsu
Lisa Baumann
Mathematics
silamuab|ten.734dsu
Lydia Byers
Mathematics
dylsreyb|ten.734dsu
Kirk Drager
Mathematics
rikegard|ten.734dsu
Tamela Lake
Mathematics
matekal|ten.734dsu
Jessica Luse
Mathematics
sejesul|ten.734dsu
Tim McVey
Mathematics
mityevcm|ten.734dsu
Michael Miller
Mathematics
2imellim|ten.734dsu
Andrew Nelson
Mathematics
dnaoslen|ten.734dsu
Jo Ricard
Mathematics
lojracir|ten.734dsu
David Richard
Mathematics
vadahcir|ten.734dsu
Haley Slade
Mathematics
lahedals|ten.734dsu
Aaron Vajnar
Mathematics
raaanjav|ten.734dsu
Jim Wagner
Mathematics
1ajengaw|ten.734dsu

Music


Meredith Casey
Band
remyesac|ten.734dsu
Luke Chaffee
Band
kulffahc|ten.734dsu
Chris Exum
Music
rhcmuxe|ten.734dsu
Michael Mills
Music
cimsllim|ten.734dsu
Heidi Parker
Orchestra
iehekrap|ten.734dsu

Physical Education


Hannah Armand
Physical Education
nahnamra|ten.734dsu
Jared Goehring
Physical Education
rajrheog|ten.734dsu
Damon Parker
Physical Education
madekrap|ten.734dsu
Tyler Pfizenmaier
Physical Education
lytezifp|ten.734dsu
Ryan Smith
Physical Education
ayrhtims|ten.734dsu
Amanda Vanderbogart
Physical Education
amaednav|ten.734dsu

Air Force JROTC


Lt Col Ron Daniels
Air Force Junior ROTC
noreinad|ten.734dsu
MSgt Wayne Long
Air Force Junior ROTC
revgnol|ten.734dsu

Science


Kevin Bordewick
Science
vekedrob|ten.734dsu
Brian Boyer
Science
irbreyob|ten.734dsu
Jason Broaddus
Science
sajdaorb|ten.734dsu
Allison Bunck
Science
llakcnub|ten.734dsu
Tim Ellis
Science
mitsille|ten.734dsu
Henry Jantzen
Science
nehztnaj|ten.734dsu
Ed Lee
Science
deeel|ten.734dsu
Stacy Mitchell
Science
atshctim|ten.734dsu
Ryan Pfeifer
Science
ayrfiefp|ten.734dsu
Adam Schmitz
Science
adaimhcs|ten.734dsu
Martin Shaffer
Science
ramffahs|ten.734dsu
Mike Steinert
Science
cimniets|ten.734dsu
Shelsey Wasserstein
Science
ehsessaw|ten.734dsu
Lauren Westhoff
Science
ualhtsew|ten.734dsu
Shelley Wichman
Science
2hsmhciw|ten.734dsu

Social Studies


Robert Burdick
Social Studies
boridrub|ten.734dsu
Zac DeGreeff
Social Studies
cazerged|ten.734dsu
Sean Duff
Social Studies
aesffud|ten.734dsu
Karl Eliason
Social Studies
raksaile|ten.734dsu
Kyle Fowler
Social Studies
lykelwof|ten.734dsu
Sandy Hardesty
Social Studies
nasedrah|ten.734dsu
Kevin Hedberg
Social Studies
vekebdeh|ten.734dsu
Brian Hensyel
Social Studies
irbysneh|ten.734dsu
Maria Antonia Howard
Social Studies
1amrawoh|ten.734dsu
Kevin Muff
Social Studies
vekffum|ten.734dsu
Samantha Raugewitz
Social Studies
masedyns|ten.734dsu
Zachary Raugewitz
Social Studies
cazeguar|ten.734dsu
Scott Shipman
Social Studies
ocsmpihs|ten.734dsu
Elizabeth Stover
Social Studies
ileevots|ten.734dsu

World Languages


Kaylee Barber
German
yakebrab|ten.734dsu
Tina Beard
French
rhcdraeb|ten.734dsu
Randy Fortman
Spanish
narmtrof|ten.734dsu
Krystal Grady
Spanish
yrkydarg|ten.734dsu
Ann Janca
Spanish
nnaacnaj|ten.734dsu
Matthew Tenny
Spanish
tamynnet|ten.734dsu
Ivan Torres
Spanish
avierrot|ten.734dsu

Library


Victoria Finney
Library Media Specialist
civennif|ten.734dsu
Marcy Sandberg
Library Media Specialist
rambdnas|ten.734dsu
Robin Wolgast
Library Clerk
boraglow|ten.734dsu

Support for All Learners


Nicole Broaddus
Teacher
cindaorb|ten.734dsu
Rebecca Colley
English Language Learners
berelloc|ten.734dsu
Julie Daniels
Teacher
lujeinad|ten.734dsu
Michelle Dollahon
Teacher
cimallod|ten.734dsu
Diann Faflick
Gifted
aidilfaf|ten.734dsu
Michael Harris
Teacher
yajirrah|ten.734dsu
Karen Hay
Teacher
rakyah|ten.734dsu
Laura Kellogg
Teacher
ualollek|ten.734dsu
Erin Kessler
Teacher
irelssek|ten.734dsu
Logan Mackay
Teacher
golakcam|ten.734dsu
Traci Matherly
Speech Pathologist
artehtam|ten.734dsu
Jeremy Mitchell
Teacher
rejhctim|ten.734dsu
Denise Moore
Teacher
nederoom|ten.734dsu
Hillary Osborn
Teacher
lihrobso|ten.734dsu
Leslie Richards
Teacher
selahcir|ten.734dsu
John Samuels
Teacher
hojeumas|ten.734dsu
Elizabeth Sigvaldson
Teacher
ileavgis|ten.734dsu
Carey Spaulding
Teacher
racluaps|ten.734dsu
Heather Stessman
Instructional Facilitator
aehssets|ten.734dsu
Sarah Thomas
Instructional Facilitator
rasamoht|ten.734dsu
Cynthia Ziegler
Teacher
nyclgeiz|ten.734dsu

Paraeducators


Deborah Bauck
Paraeducator
bedkcuab|ten.734dsu
Lisa Baumgard
CNA Paraeducator
silgmuab|ten.734dsu
Robert Bolivar
Paraeducator
borvilob|ten.734dsu
Danyelle Bowden
Paraeducator
nadedwob|ten.734dsu
Cheryl Buchanan
Paraeducator Coordinator
ehcahcub|ten.734dsu
Whitney Cohee
Paraeducator
ihweehoc|ten.734dsu
Grace Coker
Paraeducator
argrekoc|ten.734dsu
Lauren Cross
Paraeducator
ualssorc|ten.734dsu
Glenda Curley
Paraeducator
elgelruc|ten.734dsu
Steven Davis
Copy Center Aide
etssivad|ten.734dsu
Brandon Evans
Critical Case Manager
arbsnave|ten.734dsu
Risa Flanders
Career and Technical Education Teacher Aide
sirdnalf|ten.734dsu
Melissa Gutierrez
Paraeducator
lemeitug|ten.734dsu
Phil Hamilton
Paraeducator
ihplimah|ten.734dsu
Sue Hicks
Paraeducator
ramskcih|ten.734dsu
Ashley Hille
Paraeducator
hsaellih|ten.734dsu
Connie Humes
Paraeducator
nocsemuh|ten.734dsu
Jodi Jamison
Gifted Paraeducator
dojsimaj|ten.734dsu
Elaina Johansen
Paraeducator
alenahoj|ten.734dsu
Amy Johnson
Paraeducator
1masnhoj|ten.734dsu
Rachel Kotich-Verthein
Paraeducator
carcitok|ten.734dsu
Teresa LaFontaine
Paraeducator
retnofal|ten.734dsu
Amie Landis
Paraeducator
imaidnal|ten.734dsu
Robin Long
Paraeducator
borgnol|ten.734dsu
Qiyao Marcus
Accompanist
yiqucram|ten.734dsu
Kyrstie Matherly
Paraeducator
rykehtam|ten.734dsu
Tanya Miller
Paraeducator
natellim|ten.734dsu
Cade Ramos
Paraeducator
dacsomar|ten.734dsu
Brian Reynolds
Paraeducator
1rbonyer|ten.734dsu
Blair Russell
Paraeducator
albessur|ten.734dsu
Larry Russell
Paraeducator
ralessur|ten.734dsu
Victoria Sanders
Paraeducator
civednas|ten.734dsu
Theresa Swearingen
Paraeducator
ehtraews|ten.734dsu
Nicole Taylor
Assistive Technology Aide
2inolyat|ten.734dsu
Winnie Thurbon
Paraeducator
oatbruht|ten.734dsu
George Vega
Paraeducator
oegagev|ten.734dsu
Nancy Warren
Paraeducator
nanerraw|ten.734dsu
Duane Zlatnik
Critical Case Manager
audntalz|ten.734dsu

Security Office


Craig Cochran
Deputy Sheriff/SRO
arcrhcoc|ten.734dsu
Samantha Ingenthron
School Security Officer
masnegni|ten.734dsu
Ryan Ladner
Campus Police Officer/SRO
ayrendal|ten.734dsu
Todd Mitchell
School Security Officer
dothctim|ten.734dsu
Sam Ralston
Chief of Police
1astslar|ten.734dsu

Child Nutrition


Barbara Alstrom
Food Service Manager
rabrtsla|ten.734dsu
Ashley Araiza
Lunchroom Aide
Stacy Clayton
Food Service Crew Chief
atstyalc|ten.734dsu
Jeanette Copeland
Food Service Worker
Christina Day
Food Service Worker
Robert Dean
Food Service Worker
Nycole Estep
Food Service Worker
Rodnie Falley
Lunchroom Aide
Jon Gibbs
Food Service Worker
Kristin Gully
Food Service Worker
Robin Hamilton
Food Service Worker
Brian Haybarker
Food Service Worker
Darrel Head
Lunchroom Aide
Rodney Horton
Food Service Worker
Meredith Jarvis
Food Service Worker
Christine Rinehart
Food Service Worker
Asha Slack
Food Service Worker
Abigail Webber
Lunchroom Aide

Custodial Staff


Charles Ard
Head Custodian
cimdra|ten.734dsu
Brenda Boeckman
Night Custodian
Marcus Davis
Night Custodian
Zakyr Davis
Custodian
Gayla Finch
Custodian
Bradley Miles
Custodian
Diane Morse
Custodian
Amparo Nipper
Custodian
Steve Shelton
Night Custodian
Tammy Smart
Custodian