Contact WRMS Staff


Washburn Rural Middle School
5620 Southwest 61st Street
Topeka, Kansas 66619
Phone: (785) 339-4300
Fax: (785) 339-4325

Principal


Charlie Chesmore
Assistant Principal (7th Grade)
ihpmsehc|ten.734dsu
Brandon Dial
Assistant Principal (8th Grade)
arblaid|ten.734dsu
Mark Koepsel
Principal
ramspeok|ten.734dsu

Office Staff


Heather Camilletti
Registrar
aehlimac|ten.734dsu
Kay McDowell
Bookkeeper
yakwodcm|ten.734dsu
Tammy Phillips
Receptionist
matllihp|ten.734dsu
Kathleen Sulzen-Watson
Athletics/Activities Secretary
takezlus|ten.734dsu

Counseling Office


T. Bauer
Social Worker
artreuab|ten.734dsu
A. Danielson
Counselor (7th Grade)
amaeinad|ten.734dsu
S. Holmes
Counselor (8th Grade)
susemloh|ten.734dsu
T. Sparks
Psychologist
ratkraps|ten.734dsu

Nurse


M. Soderberg
School Nurse
cimredos|ten.734dsu

All Stars


A. Campbell
Science
ymabpmac|ten.734dsu
A. Heinritz
Social Studies
adarnieh|ten.734dsu
R. Miller
Language Arts
ayrellim|ten.734dsu
K. Speagle
Reading Plus
takgaeps|ten.734dsu
J. Wilcox
Mathematics
nejocliw|ten.734dsu

Comets


J. Leonard
Language Arts
1ejanoel|ten.734dsu
T. Nedeau
Social Studies
mitaeden|ten.734dsu
K. Nusser
Mathematics
rikessun|ten.734dsu
K. Rinehart
Reading Plus
lekhenir|ten.734dsu
D. Stanley
Science
uodlnats|ten.734dsu

Eclipse


A. Chooncharoen
Reading Plus
uzanoohc|ten.734dsu
M. Joy
Mathematics
eamyoj|ten.734dsu
B. McFarland
Social Studies
liwrafcm|ten.734dsu
D. Schoenfeldt
Language Arts
nedeohcs|ten.734dsu
J. Walters
Science
najetlaw|ten.734dsu

Voyagers


C. Jones
Mathematics
nycsenoj|ten.734dsu
K. Jones
Reading Plus
taksenoj|ten.734dsu
L. McDonald
Language Arts
ralnodcm|ten.734dsu
T. Riedel
Social Studies
lytedeir|ten.734dsu
D. Roney
Science
aidyenor|ten.734dsu

Champions


M. Fairchild
Language Arts
gemcriaf|ten.734dsu
S. Gonzalez
Social Studies
atsaznog|ten.734dsu
B. Macha
Science
arbahcam|ten.734dsu
D. McDonald
Mathematics
sadnodcm|ten.734dsu
S. Vopat
Skills for Adolescence
etstapov|ten.734dsu

HEAT


K. Barnes
Mathematics
ramenrab|ten.734dsu
A. Hundley
Skills for Adolescence
bmaldnuh|ten.734dsu
K. Johnson
Social Studies
reksnhoj|ten.734dsu
K. Korbe
Language Arts
rokebrok|ten.734dsu
M. Robinett
Science
ramnibor|ten.734dsu

SWAT


M. Casey
Science
camyesac|ten.734dsu
C. Evans
Skills for Adolescence
rhcsnave|ten.734dsu
P. Spade
Mathematics
iapedaps|ten.734dsu
J. Tremblay
Social Studies
sajbmert|ten.734dsu
A. Wiles
Language Arts
enaseliw|ten.734dsu

WAVE


C. Chilcoat
Mathematics
uocclihc|ten.734dsu
W. Heilman
Social Studies
niwmlieh|ten.734dsu
S. Lewis
Skills for Adolescence
ahssiwel|ten.734dsu
K. Louderback
Science
takeduol|ten.734dsu
M. Murphy
Language Arts
ramhprum|ten.734dsu

Essentials


M. Armstrong
Art
lemtsmra|ten.734dsu
M. Babcock
French
cimocbab|ten.734dsu
R. Barnell
Explorations in Technology
surenrab|ten.734dsu
N. Brown
Language Live
tannworb|ten.734dsu
S. Chooncharoen
Physical Education
etsnoohc|ten.734dsu
R. Colley
Spanish
berelloc|ten.734dsu
W. Estenson
Communications
ihwnetse|ten.734dsu
J. Garland
Physical Education
fejalrag|ten.734dsu
R. Harshbarger
Family & Consumer Science
carhsrah|ten.734dsu
D. Hobelman
Family & Consumer Science
eedleboh|ten.734dsu
T. Lambotte
Choir
motobmal|ten.734dsu
J. Law
Physical Education
yajwal|ten.734dsu
D. McLeland
Orchestra
nodlelcm|ten.734dsu
M. Sauls
Music
lemsluas|ten.734dsu
J. Smith
Band
cajhtims|ten.734dsu
B. Soderberg
VPL Lab
irbredos|ten.734dsu
L. Williams
VPL Lab
ralilliw|ten.734dsu
A. Willis
Industrial Technology
2lailliw|ten.734dsu

Library


B. Bell
Library Media Specialist
irblleb|ten.734dsu
J. Clear
Library Clerk
aojraelc|ten.734dsu
J. Muckenthaler
Library Clerk
majekcum|ten.734dsu

Support for All Learners


C. Appelhanz
Teacher
uocleppa|ten.734dsu
C. Barkemeyer
Instructional Facilitator
rhcekrab|ten.734dsu
L. Dowell
Gifted
nillewod|ten.734dsu
J. Henry
Math Intervention
sejyrneh|ten.734dsu
T. Hime
Reading Intervention
ehtemih|ten.734dsu
D. Holmes
Teacher
uodemloh|ten.734dsu
J. Kathman
Teacher
sujmhtak|ten.734dsu
M. McDaniel
Teacher
ramnadcm|ten.734dsu
S. Peek
Speech Pathologist
ehskeep|ten.734dsu
M. Quast
Teacher
nomtsauq|ten.734dsu
T. Schindler
Teacher
nitnihcs|ten.734dsu
P. Slack
English Language Learners
mapkcals|ten.734dsu
K. Taylor
Teacher
irkolyat|ten.734dsu
A. Tijerina-Kopp
Teacher
amarejit|ten.734dsu
A. Weese
Teacher
dnaeseew|ten.734dsu

Paraeducators


A. Bertels
Gifted Paraeducator
ilaetreb|ten.734dsu
C. Blanck
Paraeducator
doccnalb|ten.734dsu
J. Case
Paraeducator
sujesac|ten.734dsu
J. Cowen
Paraeducator
sojnewoc|ten.734dsu
M. Cox
Paraeducator
camxoc|ten.734dsu
K. Craig
Paraeducator
takgiarc|ten.734dsu
E. Haverkamp
Paraeducator
ilerevah|ten.734dsu
D. Kidder
Paraeducator
bededdik|ten.734dsu
M. Lawson
Paraeducator
cimoswal|ten.734dsu
S. Lovich
Paraeducator
ehscivol|ten.734dsu
R. Miller
Paraeducator
carellim|ten.734dsu
J. Roberts
Paraeducator
hojrebor|ten.734dsu
R. Rochefort
Paraeducator
nerehcor|ten.734dsu
J. Roth
Paraeducator
nejhtor|ten.734dsu
M. Roth
Paraeducator
ramhtor|ten.734dsu
K. Stevens
Paraeducator
rakevets|ten.734dsu
L. Welborn
Copy Center Aide, ISS Paraeducator
ileoblew|ten.734dsu
M. Wells
Paraeducator
nomsllew|ten.734dsu
M. Wiens
Accompanist
1amsneiw|ten.734dsu
R. Williams
Paraeducator
nerilliw|ten.734dsu
L. Woolaway
Paraeducator
ualaloow|ten.734dsu

Security Office


B. Schiefelbein
Security Officer
bereihcs|ten.734dsu

Technology


Nicole Richmond
Instructional Technology Support
cinmhcir|ten.734dsu

Child Nutrition


T. Brogan
Food Service Manager
regagorb|ten.734dsu
L. Buchanan
Food Service Worker
M. Cummings
Food Service Worker
G. Engler
Food Service Worker
T. Franco
Food Service Worker
S. Lachowsky
Lunchroom Aide
K. Menge
Food Service Worker
M. Ortega
Food Service Worker
M. Wilson
Food Service Worker

Custodial Staff


R. Filby
Custodian
R. Flippin
Custodian
D. Hutcherson
Head Custodian
redhctuh|ten.734dsu
L. Johnson
Custodian
J. Shoemaker
Custodian
D. Smith
Night Custodian