Contact WRHS Staff


Washburn Rural High School
5900 Southwest 61st Street
Topeka, Kansas 66619
Phone: (785) 339-4100
Fax: (785) 339-4125
Attendance Office
Phone: (785) 339-4150
Fax: (785) 339-4125
Registrar
Phone: (785) 339-4113
Fax: (785) 339-4295

Administration


Tyler Ayers
Assistant Principal (Student Services)
lytsreya|ten.734dsu
Kyle Ellis
Assistant Principal (Alternative Programs)
lyksille|ten.734dsu
Penny Lane
Athletics/Activities Director
nepenal|ten.734dsu
Charles Nimz
Assistant Principal (H-O)
ahczmin|ten.734dsu
Ed Raines
Principal
wdeeniar|ten.734dsu
Kyle Reed
Associate Principal (A-G)
lykdeer|ten.734dsu
Kelly Younger
Assistant Principal (P-Z and IB)
lekgnuoy|ten.734dsu

Office Staff


Diane Ballou
Attendance Secretary
aidollab|ten.734dsu
Tamara Beyer
Attendance Secretary
matreyeb|ten.734dsu
Mary Lou Dunn
Receptionist
ramnnud|ten.734dsu
Jennifer Hosie
Alternative Programs Secretary
nejeisoh|ten.734dsu
Susan Kaspar
Head Secretary
susapsak|ten.734dsu
Patty Kleinschmidt
Registrar
tapnielk|ten.734dsu
Samantha Koch
West Office Secretary
mashcok|ten.734dsu
Sheryl Long
Bookkeeper
ehsgnol|ten.734dsu
Jennifer Pokorny
Athletics/Activities Secretary
nejrokop|ten.734dsu
Ann Rausch
Security Secretary
nnacsuar|ten.734dsu
Kim Steinert
Subfinder Secretary
mikniets|ten.734dsu

Counseling Office


S. Berkhalter
Counselor (Ho-Mc)
etshkreb|ten.734dsu
C. Coufal
Counselor (Me-Se)
nycafuoc|ten.734dsu
L. Fischer
Counselor (A-C)
selhcsif|ten.734dsu
M. Frederickson
Counselor (Department Chair, Sh-Z and IB)
1amederf|ten.734dsu
M. Swedlund
Social Worker
tamldews|ten.734dsu
J. Titzman
Psychologist
sujmztit|ten.734dsu
K. Wetzel
Counselor (D-Hi)
iekeztew|ten.734dsu

Health Office


S. Conley
School Nurse
maselnoc|ten.734dsu
E. Cook
Health Clerk
irekooc|ten.734dsu

Agriculture


Jerry Vandervort
Agriculture
rejednav|ten.734dsu

Art


Gina Baer-Witt
Art
guewreab|ten.734dsu
Cindy Daniels
Art
claeinad|ten.734dsu
Miranda Figgs
Art
rimsggif|ten.734dsu
Arnold Owen
Art
nranewo|ten.734dsu
Theresa Shetler-Logan
Art
ehtltehs|ten.734dsu

Business


Teresa Golden
Business
retedlog|ten.734dsu
Emily Lemke
Business
imeekmel|ten.734dsu
Jay Mastin
Business
yajitsam|ten.734dsu
Brian McFall
Business
irblafcm|ten.734dsu
Kathryn Reno
Business
takoner|ten.734dsu
Kimberly Sommers
Business
mikemmos|ten.734dsu

Communications


Christine Aspegren
Reading
rhcgepsa|ten.734dsu
M. Bishop
Speech
eamohsib|ten.734dsu
Steve Buhler
Photography Teacher
etselhub|ten.734dsu
Cynthia Burgett
Debate
nicegrub|ten.734dsu
Tommie Cassen
Reading
motessac|ten.734dsu
Tim Ellis
Communications
mitsille|ten.734dsu
Jennifer Luetje
Yearbook
nejjteul|ten.734dsu
Connie McGinnis
Communications
nocnigcm|ten.734dsu
Robert Owens
Forensics
borsnewo|ten.734dsu

Family and Consumer Science (FACS)


Jana Dible
Family & Consumer Science
najelbid|ten.734dsu
Margaret Hoffman
Family & Consumer Science
rammffoh|ten.734dsu

Industrial Technology


Dean Gerlach
Industrial Technology
aedalreg|ten.734dsu
Rick Grose
Industrial Technology
ciresorg|ten.734dsu

Language Arts


Bryan Anderson
Language Arts
yrbredna|ten.734dsu
Courtney Bond
Language Arts
uocdnob|ten.734dsu
Nicholas Bowling
Language Arts
cinilwob|ten.734dsu
Melissa Dunn
Language Arts
lemnnud|ten.734dsu
Linessa Frazier
Language Arts
nilizarf|ten.734dsu
Sara Freeman
Language Arts
rasmeerf|ten.734dsu
Scott Harvey
Language Arts
irbevrah|ten.734dsu
Sarah Hazen
Language Arts
rasnezah|ten.734dsu
Jessica Isaacson
Language Arts
sejcaasi|ten.734dsu
Leslie Jessip
Language Arts
selissej|ten.734dsu
Matthew Lancaster
Language Arts
tamacnal|ten.734dsu
Andrea Marquis
Language Arts
dnauqram|ten.734dsu
John Ritchie
Language Arts
hojhctir|ten.734dsu
Natalie Skidmore
Language Arts
tanmdiks|ten.734dsu
Jennifer Tiller
Language Arts
nejellit|ten.734dsu

Mathematics


Emma Anderson
Mathematics
mmeredna|ten.734dsu
Carrie Bahr
Mathematics
racrhab|ten.734dsu
Jennifer Bley
Mathematics
nejyelb|ten.734dsu
Kent Brown
Mathematics
neknworb|ten.734dsu
Dr. Kelly Dempewolf
Mathematics
lekepmed|ten.734dsu
Kirk Drager
Mathematics
rikegard|ten.734dsu
Tamela Lake
Mathematics
matekal|ten.734dsu
Jessica Luse
Mathematics
sejesul|ten.734dsu
Tim McVey
Mathematics
mityevcm|ten.734dsu
Jason Miller
Mathematics
sajellim|ten.734dsu
Kimberly Moore
Mathematics
mikeroom|ten.734dsu
Jolene Ricard
Mathematics
lojracir|ten.734dsu
Loren Shinn
Mathematics
1olnnihs|ten.734dsu
Tricia Vogel
Mathematics
irtlegov|ten.734dsu
Jim Wagner
Mathematics
1ajengaw|ten.734dsu

Music


Luke Chaffee
Band
kulffahc|ten.734dsu
Chris Exum
Music
rhcmuxe|ten.734dsu
Michael Mills
Music
cimsllim|ten.734dsu
David Ohse
Orchestra
vadesho|ten.734dsu
Melissa Sauls
Music
lemsluas|ten.734dsu

Physical Education


Jared Goehring
Physical Education
rajrheog|ten.734dsu
Damon Parker
Physical Education
madekrap|ten.734dsu
Tyler Pfizenmaier
Physical Education
lytezifp|ten.734dsu
Ryan Smith
Physical Education
ayrhtims|ten.734dsu
Amanda Vanderbogart
Physical Education
amaednav|ten.734dsu
Alexandra Wampfler
Physical Education
elafpmaw|ten.734dsu

Air Force JROTC


Lt Col Ron Daniels
Air Force Junior ROTC
noreinad|ten.734dsu
MSgt Wayne Long
Air Force Junior ROTC
revgnol|ten.734dsu

Science


Douglas Andresen
Science
uoderdna|ten.734dsu
Kevin Bordewick
Science
vekedrob|ten.734dsu
Allison Bunck
Science
llakcnub|ten.734dsu
Tim Ellis
Science
mitsille|ten.734dsu
Ed Lee
Science
deeel|ten.734dsu
Trey Meyer
Science
1rtreyem|ten.734dsu
Stacy Mitchell
Science
atshctim|ten.734dsu
Ryan Pfeifer
Science
ayrfiefp|ten.734dsu
Marc Pyko
Science
ramokyp|ten.734dsu
Adam Schmitz
Science
adaimhcs|ten.734dsu
Rachel Seuell
Science
carleues|ten.734dsu
Man Tran
Science
namnart|ten.734dsu
Shelsey Wasserstein
Science
ehsessaw|ten.734dsu
Lauren Westhoff
Science
ualhtsew|ten.734dsu
Shelley Wichman
Science
2hsmhciw|ten.734dsu

Social Studies


Mariel Dryton
Social Studies
ramotyrd|ten.734dsu
Karl Eliason
Social Studies
raksaile|ten.734dsu
Kyle Fowler
Social Studies
lykelwof|ten.734dsu
Sandy Hardesty
Social Studies
nasedrah|ten.734dsu
Kevin Hedberg
Social Studies
vekebdeh|ten.734dsu
Brian Hensyel
Social Studies
irbysneh|ten.734dsu
Chris Kerschen
Social Studies
rhccsrek|ten.734dsu
Kevin Muff
Social Studies
vekffum|ten.734dsu
Zachary Raugewitz
Social Studies
cazeguar|ten.734dsu
Scott Shipman
Social Studies
ocsmpihs|ten.734dsu
Elizabeth Stover
Social Studies
ileevots|ten.734dsu

World Languages


Kaylee Barber
German
yakebrab|ten.734dsu
Tina Beard
French
rhcdraeb|ten.734dsu
Krystal Grady
Spanish
yrkydarg|ten.734dsu
Ann Janca
Spanish
nnaacnaj|ten.734dsu
Whitney Murray
Spanish
ihwarrum|ten.734dsu
Stephanie Ricketts
Spanish
etsekcir|ten.734dsu
Lena Rivera
Spanish
nelrevir|ten.734dsu

Library


V. Finney
Library Media Specialist
civennif|ten.734dsu
L. Hall
Library Clerk
silllah|ten.734dsu
M. Sandberg
Library Media Specialist
rambdnas|ten.734dsu

Support for All Learners


P. Ascora-Geist
Teacher
neprocsa|ten.734dsu
H. Carlson
Teacher
iehslrac|ten.734dsu
J. Cook
Teacher
nejkooc|ten.734dsu
J. Daniels
Teacher
lujeinad|ten.734dsu
D. Ebert
Teacher
bedtrebe|ten.734dsu
K. Eli-Schneider
Teacher
takcsile|ten.734dsu
M. Graham
English Language Learners
simaharg|ten.734dsu
M. Harris
Teacher
yajirrah|ten.734dsu
H. Herrman
Teacher
lihmrreh|ten.734dsu
E. Kessler
Teacher
irelssek|ten.734dsu
A. Kester-Niehaus
Teacher
ymaetsek|ten.734dsu
T. Matherly
Speech Pathologist
artehtam|ten.734dsu
B. Meredith
Gifted
irbderem|ten.734dsu
J. Mitchell
Teacher
rejhctim|ten.734dsu
D. Moore
Teacher
nederoom|ten.734dsu
J. Pierson
Gifted
dujsreip|ten.734dsu
L. Richards
Teacher
selahcir|ten.734dsu
J. Samuels
Teacher
hojeumas|ten.734dsu
D. Schierlman
Teacher
xideihcs|ten.734dsu
H. Stessman
Instructional Facilitator
aehssets|ten.734dsu
S. Thomas
Instructional Facilitator
rasamoht|ten.734dsu

Paraeducators


D. Bauck
Paraeducator
bedkcuab|ten.734dsu
L. Baumgard
Paraeducator
silgmuab|ten.734dsu
R. Bentham
Paraeducator
berhtneb|ten.734dsu
R. Bolivar
Paraeducator
borvilob|ten.734dsu
D. Bowden
Paraeducator
nadedwob|ten.734dsu
C. Collinson
Paraeducator
ehcilloc|ten.734dsu
K. Daugherty
Paraeducator
mikhguad|ten.734dsu
R. Davis
Paraeducator
1ersivad|ten.734dsu
S. Davis
Copy Center Aide
etssivad|ten.734dsu
C. Doll
Paraeducator
1acllod|ten.734dsu
M. Dollahon
Paraeducator
cimallod|ten.734dsu
B. Evans
Critical Case Manager
arbsnave|ten.734dsu
K. Fulmer
Paraeducator
rakemluf|ten.734dsu
B. Gladfelter
Career and Technical Education Teacher Aide
oegfdalg|ten.734dsu
K. Gordon
Paraeducator
takodrog|ten.734dsu
M. Gutierrez
Paraeducator
lemeitug|ten.734dsu
A. Hille
Paraeducator
hsaellih|ten.734dsu
C. Hopkins
Paraeducator
ehcikpoh|ten.734dsu
A. Johnson
Paraeducator
1masnhoj|ten.734dsu
S. Johnson
Paraeducator
aissnhoj|ten.734dsu
T. LaFontaine
Paraeducator
retnofal|ten.734dsu
A. Landis
Paraeducator
imaidnal|ten.734dsu
M. Lira
Paraeducator
damaril|ten.734dsu
P. Long
Paraeducator
tapgnol|ten.734dsu
Q. Marcus
Accompanist
yiqucram|ten.734dsu
K. Martin
Paraeducator
2rkitram|ten.734dsu
T. Musselman
Paraeducator
mitessum|ten.734dsu
B. Reynolds
ISS Paraeducator
1rbonyer|ten.734dsu
R. Rollings
Paraeducator
carillor|ten.734dsu
B. Russell
Paraeducator
albessur|ten.734dsu
L. Russell
Paraeducator
ralessur|ten.734dsu
V. Sanders
Paraeducator
civednas|ten.734dsu
M. Serrano
Paraeducator
lemarres|ten.734dsu
C. Stone
Gifted Paraeducator
nycenots|ten.734dsu
T. Swearingen
Paraeducator
ehtraews|ten.734dsu
C. Syed
Paraeducator
yrcdeys|ten.734dsu
Nicole Taylor
Assistive Technology Aide
2inolyat|ten.734dsu
W. Thurbon
CNA Paraeducator
oatbruht|ten.734dsu
K. Turner
Paraeducator
mikenrut|ten.734dsu
G. Vega
Paraeducator
oegagev|ten.734dsu
C. Wake
Paraeducator
lhcekaw|ten.734dsu
N. Warren
Paraeducator
nanerraw|ten.734dsu
N. White
Paraeducator
nanetihw|ten.734dsu
K. Whithorn
Paraeducator
mikhtihw|ten.734dsu
D. Zlatnik
Critical Case Manager
audntalz|ten.734dsu

Security Office


C. Cochran
Security Officer
arcrhcoc|ten.734dsu
S. Ingenthron
Security Officer
masnegni|ten.734dsu
R. Ladner
Security Officer
ayrendal|ten.734dsu
S. Ralston
Chief of Security
1astslar|ten.734dsu

Child Nutrition


B. Alstrom
Food Service Manager
rabrtsla|ten.734dsu
S. Birch
Food Service Worker
T. Duane
Lunchroom Aide
A. Fisher
Food Service Worker
L. Flake
Food Service Worker
J. Freeman
Food Service Worker
J. Harris
Lunchroom Aide
C. Iwig
Food Service Worker
M. Jarvis
Food Service Worker
M. Johnson
Food Service Worker
C. Lewis
Food Service Worker
K. McClain
Food Service Worker
K. Saenz
Assistant Food Service Manager
makzneas|ten.734dsu
D. Schnacker
Food Service Worker
C. Smith
Food Service Worker
H. Ummel
Lunchroom Aide
J. Vandevelde
Lunchroom Aide

Custodial Staff


C. Ard
Head Custodian
cimdra|ten.734dsu
J. Bauer
Custodian
B. Boeckman
Night Custodian
R. Boyd
Custodian
Z. Davis
Custodian
G. Finch
Custodian
R. Long
Night Custodian
B. Miles
Custodian
D. Morse
Custodian
A. Nipper
Custodian
J. Shipley
Custodian
T. Smart
Custodian
J. Webb
Custodian
K. Woodard
Custodian
M. Zimmerman
Night Custodian