Contact Auburn Staff


Auburn Elementary
810 North Commercial Street
Auburn, Kansas 66402
Phone: (785) 339-4400
Fax: (785) 339-4425

Principal


Melinda Patterson
Principal
lemettap|ten.734dsu

Office Staff


Brenda Steenbock
Head Secretary
erbneets|ten.734dsu

Counseling Office


K. Boyd
Social Worker
takdyob|ten.734dsu
H. Gilliland
Counselor
aehillig|ten.734dsu
J. Olsen
Psychologist
majneslo|ten.734dsu

Nurse


A. Nelson
School Nurse
amaoslen|ten.734dsu

Early Childhood


Kirby Richard
Teacher
rikahcir|ten.734dsu

Kindergarten


Joanie Abel
Teacher
aojleba|ten.734dsu
Casey Cunningham
Teacher
sacinnuc|ten.734dsu
Tammy Sanders
Teacher
matednas|ten.734dsu

First Grade


Melanie Kayser
Teacher
lemesyak|ten.734dsu
Rita Manker
Teacher
tireknam|ten.734dsu
Melissa Siegfreid
Teacher
lemfgeis|ten.734dsu

Second Grade


Erin Ripperger
Teacher
ireeppir|ten.734dsu
Katlyn Rule
Teacher
takelur|ten.734dsu
Alisha Schwinn
Teacher
ilaiwhcs|ten.734dsu

Third Grade


J.J. Estrada
Teacher
sojartse|ten.734dsu
Katie Tenbrink
Teacher
takrbnet|ten.734dsu
Erin Vines
Teacher
ireseniv|ten.734dsu

Fourth Grade


Erin Finley
Teacher
ireelnif|ten.734dsu
Tannus Juencke
Teacher
natcneuj|ten.734dsu
Brenda Noble
Teacher
erbelbon|ten.734dsu

Fifth Grade


Heather McCreight
Teacher
aeherccm|ten.734dsu
Mehlina McEntire
Teacher
hemtnecm|ten.734dsu
Chloe Stromgren
Teacher
lhcmorts|ten.734dsu

Sixth Grade


Laura Harrison
Teacher
ualirrah|ten.734dsu
Joann Kibbee
Teacher
aojebbik|ten.734dsu
Allison Smith
Teacher
llahtims|ten.734dsu

Specials


Dennis Blackmore
Music
nedkcalb|ten.734dsu
Taylor Dunham
Physical Education
yatahnud|ten.734dsu
Donita McLeland
Orchestra
nodlelcm|ten.734dsu
T. Plachecki
Instructional Facilitator
rethcalp|ten.734dsu
Charleen Stessman
Art
ahcssets|ten.734dsu

Library


J. Brown
Library Clerk
najnworb|ten.734dsu
M. Downie
Library Media Specialist
leminwod|ten.734dsu

Support for All Learners


R. Grieves
Speech Pathologist
carveirg|ten.734dsu
K. Hibbert
Interventionist
mikebbih|ten.734dsu
N. Hinck
Teacher
cinkcnih|ten.734dsu
J. Howard
Gifted
nejrawoh|ten.734dsu
M. South
Teacher
cimhtuos|ten.734dsu
M. Stadler
Interventionist
ramldats|ten.734dsu
C. Tuckwin
Interventionist
ehcwkcut|ten.734dsu
L. Vandevord
Teacher
nilednav|ten.734dsu

Paraeducators


S. Baumann
Paraeducator
masamuab|ten.734dsu
D. Bell
Paraeducator
bedlleb|ten.734dsu
I. Billbe
Paraeducator
seibllib|ten.734dsu
A. Clausing
Paraeducator
ilasualc|ten.734dsu
D. Garza
Paraeducator
wadazrag|ten.734dsu
Jacob Halsey
Assistive Technology Aide
cajeslah|ten.734dsu
J. Kendall
Paraeducator
aejadnek|ten.734dsu
M. Leibfarth
Paraeducator
ramfbiel|ten.734dsu
G. McBurney
Paraeducator
olgrubcm|ten.734dsu
D. Mumford
Gifted Paraeducator
kadofmum|ten.734dsu
K. Shughart
Paraeducator
lykhguhs|ten.734dsu
C. Turner
Paraeducator
ezcenrut|ten.734dsu
C. Underhill
Paraeducator
nycrednu|ten.734dsu
J. Vanfossen
Paraeducator
sejofnav|ten.734dsu
C. Wilson
Paraeducator
iacosliw|ten.734dsu

Child Nutrition


K. Garn
Lunchroom Aide
T. Hayes
Lunchroom Aide
T. Jackson
Food Service Manager
matskcaj|ten.734dsu
C. Jennings
Food Service Worker
K. Schnacker
Food Service Worker
L. Tucker
Food Service Worker

Custodial Staff


L. Beasley
Head Custodian
kullsaeb|ten.734dsu
S. Schlitter
Custodian